Artzone
Artzone
Artzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Artzone

Сайтът за изкуство и култура
 
ИндексPortalТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход
Търсене
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Вход
Потребителско име:
Парола:
Искам да влизам автоматично с всяко посещение: 
:: Забравих си паролата!
Latest topics
» Къде е коледното настроение
Кавказкият син EmptyЧет Дек 12, 2013 7:08 pm by moredn

» Мисъл на деня
Кавказкият син EmptyЧет Дек 12, 2013 7:03 pm by moredn

» Какво търсим тук?
Кавказкият син EmptyЧет Дек 12, 2013 7:01 pm by moredn

» Идилия в бледи стихове
Кавказкият син EmptyСъб Юли 20, 2013 12:15 pm by hrodopski

» Мъдри мисли свързани с любовта
Кавказкият син EmptyНед Юли 14, 2013 12:29 pm by moredn

» Колко жалко, колко болно
Кавказкият син EmptyПон Апр 29, 2013 5:41 pm by hrodopski

» Нож с две остриета
Кавказкият син EmptyСря Авг 22, 2012 7:31 pm by perfect_stranger

» Какво слушате в момента?
Кавказкият син EmptyЧет Апр 05, 2012 5:23 pm by Glrk

» ПОКАНА - АРТ РЕЗИДЕНЦИЯ "СТАРОТО УЧИЛИЩЕ", 2012
Кавказкият син EmptyСря Апр 04, 2012 10:42 am by palica

Poll
Какво търсим тук?
Влизам, за да видя/покажа различни произведения на изкуството.
Кавказкият син I_vote_lcap27%Кавказкият син I_vote_rcap
 27% [ 6 ]
Любопитно ми беше в началото и се привързах към сайтчето.
Кавказкият син I_vote_lcap27%Кавказкият син I_vote_rcap
 27% [ 6 ]
Търся нови запознанства и контакти.
Кавказкият син I_vote_lcap5%Кавказкият син I_vote_rcap
 5% [ 1 ]
Разнообразявам скуката.
Кавказкият син I_vote_lcap32%Кавказкият син I_vote_rcap
 32% [ 7 ]
И аз не знам защо съм тук?
Кавказкият син I_vote_lcap9%Кавказкият син I_vote_rcap
 9% [ 2 ]
Общо гласове : 22
Навигация
 Portal
 Индекс
 Потребители
 Профил
 Въпроси/Отговори
 Търсене
Форум
Приятели:
Кавказкият син 62160870 Кавказкият син 1059058a

 

 Кавказкият син

Go down 
4 posters
АвторСъобщение
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyВто Мар 02, 2010 8:54 pm

Част 1



Кавказките ридове белееха билата си, побелели от тежкият пролетен сняг, скупчени нагъсто и съвсем близо един до друг като мъдри старци – философи, бъбрещи насред градската агора, решавайки прословут спор. Тихо беше сега, рано утро цъфтеше като дребничкият цвят на омайно, планинско биле, подлъгано от топлия бриз на ароматния, екзотичен вятър идващ от някъде там от Юга където розите и жасмина вирееха. От тук се виждаше цялата околия - от белоглавите върхове на север до тучните плата на изток, които със своята просторност и жълто-зелен килим обсебваха погледа. Тревата, покълваща за нов живот, роден от живителните сокове на будещата се Майка – Земя, пазеше споменът за топлите месеци на лятото, когато нейните свилени коси ставаха рехави и руси. Солидните памукови облаци играеха сега сраж, с който Слънцето безсилно се бореше. То не можеше да си пробие път помежду техните рошави, меки брони, които застилаха небето.

В далечината на един склон ромолеше и бляскаво шаваше сребърна огърлица, цедяща сините си, звездни води се през високите зъбери и острите ръбове на исполина Кавказ. Южният вятър играеше със снеговете в ниските части на планината и сега ги приканваше да танцуват с него танца на Ориента.
С грозен вик соколът събуди спящата вселена на колосалния масив, който задрямал в зимен сън, блажено бленуващ своята пролетна приказка.

Сънното село сиво и беззвучно битуваше на широка планинска поляна, вдишвайки дълбоко миризмата на прясна влага от снощният дъжд, който бе преминал като странник над къщята, беше понамокрил покривите, наросил с плодовитостта си чернозема и бе избягал. Чевръстите, свилени петли надменно извисиха магическите си гласове над махаличката, приканвайки стопаните да си стават. Комините на схлупените малки домове запушиха, изпускайки графитена димяща върволица, която обгърна със задушаващата си пелерина платото, наред което беше кацнало неестествено дърварското селище.
Мъглата - лоша утринна гостенка, постла гъстата си , сиво тъкана одежда си и седна между калпавите кирпичени зидове. На метър напред човешки взор мъчно си проправяше път из думана. Днес дървобер нямаше да има. Пустота цареше из калните, кишави пътища. От дворовете се чуваше накъсан детски глъч, следван от строги майчински ругатни.

Плътен, накъсан звук идващ издалеч, от дебрите на дълбокото, мистично пространство на планината разтресе околността. Тежките копита на шарения жребец кънтяха из въздуха и като пулс на живо тяло туптяха по крехките, влажни почви на черната планинска почва. Конят напето стъпаше по меката, обгоряла трева като някой източен монарх, който чертае пътя си по червения килим. Очите му трепереха и пламтяха диво като две далечни светли звезди, чийто огън топлеше сърцата на двама влюбени, безвъзвратно взрени във вечният им ореол. Яките крака и масивна мускулатура на колосалното животно препращаха съзнанието към античните статуи на скулптори - демиурзи, който живееха за да творят , вдъхновени от прословути батални сцени от отминали славни колизии. А ездачът му, и той като своят кон – жив титан, сякаш с тяло не от плът, а от вековен мрамор се извисяваше като бог на гърба на добичето, което яздеше без седло.

Алената дреха, прилична на кимоно, ушита от лек, лъскав плат гореше като буйна огнена стихия върху нечовешката фигура, която ярко контрастираше с тъмния фон на черната, неразпъпила се още, гора и сивотата на планинската каменна грамада, а снагата му препасваше широк, черен колан. Беше без багаж, не изглеждаше да носи дисаги. Слезе от високото, препускайки с дивото, яко добиче по трудните, каменисти баири.

Той спря на възвишението, което като наблюдателница даваше поглед над околията, така, че тя разкриваше прелестта си, като разтворена на човешка длан.
Вятърът, преплел в себе си иностранни благоухания се заиграваше със вълните свободна тъкан от облеклото на младият мъж, който яздеше босоног и гологлав през хладното, планинско пространство, което сякаш не оставаше по тялото му дори и намек за студ. Стоеше на хълма и се взираше дълго и замислено в хоризонта – там където каменистите, масленозелени хребети срещаха чорлавите облаците, докосваха ги и ги задяваха като младежи.

На гърба на странника, като два грамадни, прави рога принадлежащи на адово изчадие, стърчаха черните дръжки на двете катани, втъкнати в дълги, корави калъфи някъде на плещите му. Рошавите къси, черни коси разлюлени от топлия полъх трепереха на главата му като корона от катранени пламъци. Тъмният му взор се простираше нашироко като мрежест капан, в чиито център се намираше дърварското село, долу, в което дори и през мъгливата, сива пелерина всеки жител бе втренчил неволно поглед в малкият, кървав пожар на хълма.

Той постоя замислен още малко, след което подкара чевръсто шарения кон към рояка от ситни и бели като бисерни мъниста, къщи. През гъстия думан, по калните улици се разхождаше една грамадна, червена сянка, мълчалива и плашеща като зъл фантом. Тропотът на конските копита забавиха такта си и ритъмът занемя, и почти се изгуби. Движеше се мудно, джвакайки звучно из локвите тиня, като хор жаби в размножителен период.

Що за дявол?!

Какъв ли грях пред бога мирните дървари бяха сторили на Бога, та им пращаше тоя червен демон, който сега бродеше безплътно из махалата, каква ли злина му беше отредено да донесе със себе си. Конникът спря добичето и слезе. Животното недоволно изцвили и се дръпна, сякаш стреснато от липсата на тежест върху гърба си. Мъжът го помилва по дъглунестата муцуна и то тръгна, сякаш по-спокойно с него до себе си. Босите крака на странника стъпваха в калта, оставяйки огромни следи след себе си, а движението, което извършваше беше равносилно само на чародейство – той сякаш не вървеше по земята, а плаваше по въздуха като някакъв митичен змей. Походката му не бе пострадала и не се бе деформирала от дългите седмици на денонощна езда. Зад него се развяваха червените огнени езици на връхната му дреха, а широките, черни, феерични крачоли на гащите му потрепваха като лятна мараня.

По пътя наизлизаха орди народ, който с почуда съзерцаваха движението на непознатият, а той ги поглеждаше право в лицата и не виждаше нищо – бяха като прозрачни бели сенки, през които процеждаше непонятният си, мрачен взор. Мълчеше.

Жените трескаво се прекръстваха с треперещи ръце и се вайкаха, подръпваха децата, които го гледаха втрещени и бърбореха, протягайки малките си ръчички към алената мантия, с почуда наблюдавайки как води необузданото добиче, което преди много седмици бяха видели да скита в гората бясно. Мъжете фучаха обезумели и грозни като върли хали, размятквайки брадвите, които днес не бяха могли да използват заради мъглата.

Странникът не реагира на грозните изблици на подивялата селска сган. Продължи спокойно маршрута си през калните друмове на селото, отдалечавайки се така, че след малко в края на улицата се червенееше една отдалечаваща се, ярка, колосална точка, която после се изгуби в сивотата.


Рязко смених посоката на писанията си, но разнообразнието е нужна прищявка. Не съм запозната особено с материята, с която се захващам, затова моля, бъдете снизходителни. Smile Inlove
" Обявявам конкурс" за заглавие, понеже това го лепнах просто за да не е безименно. Който има идеи - пишете ЛС, благодаря предварително!
Inlove
Върнете се в началото Go down
Mixi

Mixi


Брой мнения : 111
Points : 121
Reputation : 3
Join date : 01.02.2010

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyВто Мар 02, 2010 9:03 pm

УУу, Кам. Каква приятна изненада! За разлика от темата, стилът ти хич не ме очудва - и в тази насока си страшно добра. И грабваш интереса още от първия абзац. balons Аз пак ще чакам продължение, направо си супер!!! Само колко много те бива... :Flauer:
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyВто Мар 02, 2010 9:18 pm

Ех, Звездииии! Благодаря ти! gay (офф: ба*ти зарибената емотка)

Реших да експериментирам този път и затова постнах късичко, да видя дали го бива или не.
Бтв няма ли да се включиш в измислянето на заглавие?
:Flauer:
Върнете се в началото Go down
gigi

gigi


Брой мнения : 172
Points : 331
Reputation : 0
Join date : 26.01.2010

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyСря Мар 03, 2010 11:28 am

Не знам за теб, ама аз мисля, че на теб ти е нужен издател!
Този стил ме омая и отведе в съвсем различен свят! Удивително е, как описваш една среда, която ни е доста далечна Smile Wink Очаквам още!
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyСря Мар 03, 2010 7:52 pm

Част 2



Минаваше обед и небето се поизбистри, така, както се бе избистрил буйният, скоклив планински поток, размътен от снощният див порой. Облаците стояха като заковани в небето, рехави и накъсани като бяла риза в трънак, а Слънцето уморено протягаше златните си ръце към рохката, черна земя.

Странникът се отби до едно зеленясало, запустяло кладенче в дола извън селото, където на клона на кичестата върба, която оплакваше дългите години прекарани в самота в тази урва, извисяваше глас малко, пъстро птиченце. Той напои шареният жребец, а после и себе си със бистрата, студена, кладенчова вода, която в неговите шепи се разливаше като девствените сълзи на младо момиче, току-що изгубило любимия. Седна на един черен, голям като глава на бивол, камък, за да отмори мускулите си, които бяха навикнали на тежките седмици безспирна езда през чудните върхове и вълшебните полета, където в усамотение танцуваха митични чудовища и млади магьосници.

Път оставаше малко, но краката си, той усещаше тежки и лениви сякаш два масивни блока гранит ги бяха заместили и сега възпрепятстваха неговото движение към лоното на заветната цел. Това пространство му беше чуждо, но той не изпитваше страх, по-скоро някаква притаена погнуса и екзистенциално съжаление към животинския нрав, възпитан у хората от тежкия бит на дървари, който им бе наложено да изповядват. Жребецът изцвили, като че ли му говореше на някакъв странен диалект, който само странникът съумяваше да разбере. Изпълзяха двамата от дола мудни и безстрастни, но грамадни и респектиращи като полужива орда морни фронтоваци след изтощително сражение. От неумолимото, пролетно слънце, което хвърляше косо своите живителни, горещи лъчи, земята бе позасъхнала и пръхка. Стъпките им, като музикално благозвучие на хиляди ритуални тъпани разтърсваха каменистата околия, а нейното далечно ехо заглъхваше някъде из тесните долини, а после чевръсто се връщаше в равнината и благосклонно отговаряше на мелодията. Над мъжът като лавров венец се изви сладкогласната песен на славейче, което обикаляше някъде из синия простор . Въздухът се затопляше и ставаше тежък, напоен с незнайните аромати на билки, току-що разпъпили своите посребрени от роса, венчелистчета. Мантията светеше като пурпурно злато, отразяваща сиянието на големият бяложълт диск, заседнал в небето на осанката на аления титан.

От високото пропяха надраните, животински ритми на хилядите брадви, чу се тягостно скърцане, после плътен тътен огласи селцето, а душата на чуждоземеца причерня. Силуета на грамадният дървесен труп лежеше неподвижен като мъртъв великан на просторния зъбер, където рояци скотски човеци ликуваха над необятното туловище.

Иззад ниската урва се откри малка поляна, на която бяха изрисувани разкривените очертания на друг ред къщурки – те бяха каменни и безцветни, с високи над два човешки боя дървени плетове, които трудно можеше някой да прескочи. Бяха пародийни модели на дребни, зле архитектурно замислени крепости, чийто дворове бяха пусти и безгласни. Пътешественикът и конят му приближиха редицата домове и спряха пред един, който сякаш се бе скрил, гушейки се като премръзнало пиле, в обятията на други две, по-големи сгради, които ревностно го закриляха. Това беше къщата на Алексей – младият ковач, когото стария, бездетен занаятчия беше взел да му чиракува от дете. Още преди смъртта си, майсторът бе завещал имането и имота си на калфата и след като се спомина , младежът пое самичък занаята. Възрастните дървари го наричаха чародеец, защото си служеше като магьосник с горещият метал, извайвайки от него чудеса от желязо, подобни, на които никой никъде не можеше да намери.

Но не бе блажен животът на младият майстор. Още приживе старият ковач го беше оженил за най-хубавото момиче в селото, което беше кротко и красиво като полско цвете. След няма и година им се бе родил и син, който още оттогава все беше болнав и бледен, като обладан от зла магия, която изпиваше живота от хилавото детско телце, което молеше за пощада. Рядко го извеждаха от къщи, а щом го стореха, детето цялото прижълтяваше като папуняк. И така вече се търколеше трета година, а момченцето не изглеждаше да се повлиява от никакви чудодейни илачи и мехлеми, баячките ги обземаше тревога, щом лекарствата и обредите им не постигаха желаният ефект.

Суровата, дълга, бяла ръка простря тежестта си върху черната дървена порта. Иззад малка вратичка, неестествено врязана в гигантския дървен труп се подаде русата глава на младо момиче, по чието лице се бяха врязали дълбоки, мрачни бръчки. Страдалческите линии се обостриха и впиха в посърналата кожа по-дълбоко, когато трескавите зелени очи на девойката съзряха колосалния червен дявол, за чиято поява цяло село кънтеше.
- Какво дириш тука? – избоботи тя троснато, но в гласа и издайнически потрепваше есенцията на страха, който сега пълзеше по гърба й като коварна змия.
- Алексей търся, голям майстор бил казват. – отговори непознатият с далечен, мирен глас, с който сякаш целеше да успокои и омае съзнанието на младата жена, която виждаше да потръпва неволно пред погледа му.
- Алексей го няма. – просъска тя, готова да хлопне кепенците на вратата и да избяга.
- Тука е, тука е. Кажи му, че съм дошъл, той ме знае. Съобщи му, че Алдан се е вестил.
- Казвам ти, няма го. Отиде до мините желязо да докара. Хайде, върви си, аз ще му предам, че си минавал.

Пътешественикът стоеше непоклатим и неподвижен като отколешен паметник пред портите на ковача, а девойката не смееше да мръдне от вратата, да не би тоя варварин да вземе да прескочи плета и да направи някоя пакост в двора й.

На фона светлия ориентир на хоризонта притъмня и се облече в дебела гълъбова пелерина. Бурята настъпваше тиха и притаена като звяр -хищник, дебнещ своята плячка, с която тази вечер щеше да пирува. Небето зарида с едри, бистри сълзи, оплакващо вековния бор, който дърварите сега влачеха към селото, за да го доразчленят като разлагащ се и вонящ труп.

Адлан седеше и гледаше младата жена, която инатливо му мълчеше, сякаш беше с зашита уста, а коня също мълчалив, пристъпяше от един крак на друг. Мина време и тя го съжали, защото забеляза красивата му дреха да прогизва от пороя.
-Влизай. – тя му измърмори неразбираемо, сякаш се опасяваше, че някой може да дочуе, че кани дявола в къщата си. Мъжът премина през ниската, възтясна портичка и влезе в дома на ковача. Върза коня под трема, свлече от плещите си двата демонски рога и ги простя като мъртво тяло пред прага, после влезе в просторната стая и седна на земята.
- Столове има за тая работа. – съзида го стопанката, която се бе захванала да прави чай за непознатият гостенин и сега сновеше наоколо чевръста и бърза като малка фурия.
- Суета са тея вещи. Защо ти се стол, земя цяла да има само, където искаш – там сядай!
Девойката сви рамене в незнание и пак се забърза, улисана в къщните дела. Странникът седеше мирен до огъня , а иззад стената го съзерцаваха чифт малки, любопитни очи.

Върнете се в началото Go down
sparkling_dust

sparkling_dust


Брой мнения : 303
Points : 342
Reputation : 4
Join date : 29.01.2010
Age : 32

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyЧет Мар 04, 2010 10:26 pm

Ами и в тази насока си се справила невероятно! Описанията ти са прекрасни, а сравненията ти винаги са ме очаровали. Inlove Много ми харесва тази мистично-магична атмосфера, която струи в цялото повествование. За пореден път грабна интереса ми и вече нямам търпение за нова част. Написаното отново ме омая и аз като gigi мисля, че трябва да се замислиш да издаваш написаните от теб творби. Просто са толкова докосващи, омагьосващи и прекрасни, че са напълно достойни за по-голяма аудитория. Wink

П.П: Според мен заглавието е подходящо, някак си неопределено е. В смисъл, насочва към главния персонаж, но в същото време не издава нищо за личността му и за това, което предстои да стане. Така събужда любопитство, поне у мен. Wink
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyПет Мар 05, 2010 8:54 am

Сладури мои, аз съм един провинциален аматьор, едва ли някой ще иска да ме издава. Все пак благодаря Smile
Третата част е в процес на писане, но сигурно малко ще се забави.
Inlove Inlove Inlove
Върнете се в началото Go down
Mixi

Mixi


Брой мнения : 111
Points : 121
Reputation : 3
Join date : 01.02.2010

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyПет Мар 05, 2010 7:01 pm

Ако ти си "аматьор", аз съм президента на Зимбабве. За съжаление аз не съм президент, а за всеобщо щастие (мое най-вече) не си никакъв аматьор study
Кралица си, кралица на описанията. Ако даваха Оскари за тая работа... Браво, човек, страшна си - и сравнения, и метафори, и епитети - използваш ги точно на място. И не само тях.
И наистина е страшно омагьосващо.
Колкото до издателя, напълно съм съгласна. И ще стискам палци Wink
Чакам некст парт, ей gay
(к'ви са забавни тия двете...)
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyПет Мар 05, 2010 7:14 pm

Знам ли те, може да се окажеш президентка на Зимбабве!
*зачервено Кам*
Стига бе, хора. Аз го правя това по потребност и ми е супер приятно, че хората го харесват, но наистина съм си аматьорка. Rolling Eyes
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyСъб Мар 06, 2010 1:45 pm

Част 3


Оранжевите езици на пламъците целуваха любовно каменния свод на огнището, което почерняло от дима беше в ролята на екран, отразяващ светлите сенки на стаята, играещи етюд от незнайна пиеса. Адлан следеше улисан красивият сценичен акт, който омагьосваше и пленяваше сетивата му, уморени от скиталчеството. Той забеляза скритият поглед, който надзърташе, премигващ като разиграният от палав вятър фитил, на запалена свещ. Странникът изправи великанското си тяло, което очерта уродлив, дългунест, чудовищен силует си на отсрещната стена и се придвижи с леки, дребни стъпки към малкото човече, което се притули зад почернения от пушека, зид.
- Не се бой де. Няма да ти сторя зло. – прошепна той с тембър, принадлежащ на изкусен разказвач на приказки и приклекна, за да не изглежда толкова грамаден и страшен. Едно личице с цвят на догарящ, стар восък се подаде плахо и треперещо, прехапало побелели устни и нямо пристъпи напред. Аленият исполин му подаде широката си длан и се усмихна, а детето покорено от пурпурното сияние, което струеше на талази от мускулестият мъж, се приближи по-уверено и сложи ръчичката си в тази на пътешественика. Устните и на двамата се извиха в дъга, образувайки искрени, неподправени усмивки. Общуваха помежду им сякаш бе телепатично и нямо – изкуството да проникваш в дебрите на ума на другия. Детето постоя хилещо се, но безмълвно, сетне започна да бърбори така, както никой не го бе чувал до сега . Откакто го знаеха то беше тихо и умърлушено, гласът и умът му, които задушавани от тежкото бреме на болестта, сега цъфтяха и разнасяха своето обаяние и благоухание надалеч, като овощна градина през пролетта. Дълго говори момчето на Адлан, а после едва успяваше да стои на крака, уморено като след упорита полска работа по време на жътва, когато Слънцето е застанало високо в небето, из синия простор и надменно жари равната длъж и каменистата шир, докъдето ти стига погледа. Видял колко е изнемощяло, мъжът го приюти в прегръдката си, така, както баща прегръща завърналия се от фронта, блуден син и го притисна към нежната омая на червеният плат, който като майчина кожа глезеше гальовно бледото детско лице.

Вечерта вече плахо стъпваше босонога по праговете на къщите и первазите на прозорците с облените си с роса, сини нозе, събаряше по някой камък от дуварите, прихлопваше някое стъкло и лягаше под тремовете, разпростирайки звездният шлейф на премяната си върху селцето . По притъмнелите тихи друми глъхнеше като ек само песента на закъснелите дървари, прибиращи се домовете си иззад дола в другата махала.

Адлан отдавна бе положил в легълцето от овехтели агнешки кожи, малкият си събеседник и сега стоеше пред прага на ковашкия дом, взрян в непорочното тяло на среднощната доба, която го прегръщаше с дългите си, ефирни ръце и му шепнеше обаятелни сказания от далечните земи, които бе посетила, прекъсвана от тежките, съновни издишания на коня, който дремеше под трема.
- Няма ли да заспиваш вече? Леглото ти е готово. – иззвъня като хор от милион медени камбанки, гласът на стопанката, която подаде лице вън от вратата.
- Ще заспивам, но ще нощувам тука. Под трема ще спя.
- Ти да не си луд! А пък и хората какво ще кажат!? Бързо да влизаш и да лягаш на одъра. – нареди тя, сякаш бе негов командир, а той войника, който щеше след миг да щурмува непревземаемата крепост, която стои горда и несломима със своята осанка от камък.
- Хората, та хората. Те не ме долюбват – аз съм им чужд, аз съм дявол. Човек и дявол под един покрив не им е писано да съжителстват. Ако всичките жени са като тебе съм честит, че не съм се оженил. – тя прескочи прага като пъргава сърничка и седна до него на студената земя, която като мъртъв огън прогаряше с хладината си кожата на младата жена.
- Как така не си се оженил. Бива ли такава загуба! Такъв грамаден исполин, пък и хубавец, сигурно стотици девойки са се надявали да ги вземеш. – тя го сръчка с кокалестия си лакът в ребрата. Беше забравила какво игриво момиче бе живяло в нейното тяло преди семейният живот да я втегне в примката си и да задуши всичко детско и радостно в нея.
- Мене къща и жена не ме влекат. На мене и дом, и невеста, и майка си ми е планината, на едно място не мога да се задържа, дете не мога да си отгледам. Седна ли, спра ли се някъде тя все ме зове. Все вика. И когато бях далеко от нея пак я чувах да ридае всяка нощ.
- Че къде толкоз далече си ходил? Затова ли на дявол приличаш. Така ли ходят облечени хората в чужбина?
- В Нихон съм бил, и братя имах там, не по кръв, ами по бушидо, но пак не минаваше много време и пак я чувах да ме вика. Красиви са вишневите градини там на пролет, когато въздухът натежи от благоуханието и светът стане розов, като облак на зазоряване. Но, майка, казват не се оставя, затуй се върнах. – гърленият му смях се изви като прашен облак над тях. – Дяволи да искаш там. Облечени в твърди, извезани коруби като костенурки, грамадни и твърди като тая планина, с не един, ами с два чифта рога, а уродливите им муцуни кръвожадно те сматрят.
- Като в някой свят преизподня ще да е тая чужбина. Жена като мене жива ще я одерат там. А ти, я кажи, защо си тука?
- Жени и там има. Ама то жени ли са.. Не са. Кукли живи. Бели като сняг, тънки и високи като ей оная топола в дола. А снагите им увити с метри шарен плат, който като го разгънат и се загледаш, цяла приказка пише на него. Тука съм, казах ти защо. Мъжа ти търся. Трябва ми.
- Ами ти защо за една такава кукла не се ожени. Тука щеше да я доведеш, пак в планината ще си живееш, в майчините си поли. Защо пък ти е Алексей, какво ти трябва от него?
- Кукли не са ми потребни, те са за да ти красят къщата. Аз къща нямам пък и добре си ми е самичък да снова и да скитам из тая вълшебна земя. – той погледна девойката, чието лице сега светеше по-ярко от това на Месечината. Любопитни бръчки бе изрисувало лицето й, запленено от песента на неговите думи, разказващи за непознати, екзотични вселени, които тя, окована в брачната клетва, никога нямаше да посети. – Трябва ми. Катаната ми се строши, казват вещ бил в занаята си, дано да може пак живот да и даде, че без нея за къде съм? Все едно са ми отрязали едната ръка и сакат и недъгав, като урод ходя.

Въздухът проряза скърцащият звук на входната врата, чийто несмазани панти плачеха и злокобно кълняха стопанина, който не ги бе обгрижил на време. Пред дома се яви безплътната, миниатюрна сянка на болнавото дете, което гледаше с разгоряло се, в погледа любопитство разговора на майка си и странника. Жената, като го видя, сграби го с яве ръце като непотребен чувал и го внесе, изричайки гърбом на гостенина:
- Лека нощ и хубаво да се наспиш. – обади се в тъмното силуета , после се изгуби в сумрака, обладал стаята.

Адлан легна на земята, която като добра майка нежно го приюти в лунно – звездите си, сънени обятия. Тя подкани нощните птици да му изпеят приспивна песен, а тревите и топлият вятър да оплетат одяло, с което да го завие.
Върнете се в началото Go down
sparkling_dust

sparkling_dust


Брой мнения : 303
Points : 342
Reputation : 4
Join date : 29.01.2010
Age : 32

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyНед Мар 07, 2010 11:12 pm

Поредната хубава глава! Описанията!!! <3
Образът на Адлан ми става все по-интересен и по-интересен. Хареса ми начинът, по който се държеше с момченцето, все едно около Адлан имаше някаква аура, която накара детето да се посъвземе от болестта. Дори жената на Алексей, като че ли се промени малко, след като си поговори с мъжа, явно и на нея, както и на мен, й е любопитно що за човек е този странник, тръгнал да обиколя из горите.
Продължавай в същия дух и много, много муза, за да продължаваш да ни радваш с прекрасните си творби! Inlove
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyСря Мар 10, 2010 3:20 pm

Планинските пътища и дърварските пътеки звъннаха и запяха още при зори, когато работливите селяци тръгнаха да покоряват дивата планина с конете си и с каруците. Гората зарида неутешимо, лишена от още едно от децата си – младият бук на хълма се свлече посечен като снажен рицар и се търколи в бездната, където го чакаха стотици освирепели брадви, които лъщяха с зверските си, сребърни зъби и злобно се хилеха на смъртта на планинското чадо.

От завоя се зададе и тежката каруца на Алексей, която препълнена с желязо, скъцаше жалебно напев, оплакваща задно с Кавказ гибелта на бука. Ковачът спря конете с дългия камшик, който разцепи тихия утринен въздух, съскайки като настъпена змия и слезе, за да отвори дъсчените порти. В двора го посрещна един спящ, под трема , кон и тиха къща. Черна мисъл протече като отрова в ума на младият майстор и сякаш демон го облада. Очите му светеха черни като догарящи въглени. Чий беше тоя шарен жребец?

Иззад белият зид на дома се развя нечия червена сянка. Алексей я проследи с поглед, а после се придвижи към мястото, където тя се бе скрила, притеглен от нейното обаяние като с магия. Съзря гърбом човека, който сякаш бе кацнал в двора му, долетял от друг, далечен свят, ален и грамаден като змей. Някак познат му се струваше тоя силует.
- Какво дириш в двора ми, момче? – с престорен тежък, гърлен глас изръмжа ковача, сякаш искаше да си придаде по-мъжествен тембър.
- Тебе търся. По работа. – начумерен като буреносен облак изрече Адлан и се обърна към отколешният си приятел. – Акъл нямаш да оставиш сама жена с дете. – порица го той язвително. Беше решил, че с годините е станал по-отговорен, по-разумен, но явно още влачеше хлапашкия акъл след себе си като чифт празни дисаги.
- Намерил се кой да ме поучава, не аз си оставих майката и заминах по чужбина на чужди господари слуга да ставам. Пък и си мъж като скала, уста нямаш ли, крака ли ти липсват да кажеш „ Ей ме, на, прибрах се.”? Цялото село за умрял те мисли.
- Ти за мойта майка недей говори, съвсем нищо не знаеш. Каква ви е облагата да знаете жив ли съм, умрял ли съм, нали вие все за облагата живеете. От вашето престорено съжаление нужда нямам.

Алексей прехапа устни, не бе си помислял, че ще чуе такива грозни, отровни думи да изпълзят, като усойница изпод камък, от устата на оня, дето му беше като брат. Нямо примига и кимна, гледайки го с любопитни очи.
- Какво ти трябва от мене? Каза, че по работа си дошъл. – все още стоеше вцепенен, като да беше прихванал незнайна болест. Това същество пред него не беше Адлан. На него приличаше, колкото може да се оприличи някой, когото си видял за последно преди петнадесет години. Бегло познатото тяло носеше душа непозната. На мигове, дива и непокорна като планински звяр, на мигове кротка и мъдра като тази на старец на смъртен одър. Далече вече бе от онази сенчеста осанка на хилавото, линеещо хлапе, с което по цели дни играеше в мътната локва до селото, целейки грозните тлъсти жаби с камъни.

Без да продума и дума, странникът донесе ножниците и извади от едната разполовената на две катана, която лежеше в ръцете му като осакатено, сребърно дете, плачещо с жлъчния си, метален глас от преживяната болка. Алексей опули очи в учудване, такова острие не бе виждал нито когато бе чиракувал на стария ковач, нито след смъртта му, когато бе подел сам занаята. Изящество в стоманена форма. Беше като бляскаво демонски зъб, изтръгнат с вековни, смъртни мъки от пастта на уродливо чудовище. Той я пое като свята икона в ръцете си, акуратно и предпазливо, оглеждайки я куриозно от всяка страна, сякаш острието беше живо и щеше само, по собствена воля щеше да се раздвижи из грубата му, работническа длан.
- Какво я гледаш, като че ли ще стане и ще те ухапе. Меч е, не звяр.
- Не съм срещал такова оръжие никога, но аз съм прост селски ковач, какво зная. – белият, полиран метал засия, отразил първият лъч на Слънцето, което се процеждаше, тъкмо събудило се, иззад завивката си от бели, мъхести облачета.
- Ще я оправиш ли, или да си вървя? Потребна ми е бърже, без нея човек не съм, нищо не съм.
- Ще опитам, но време ще ми трябва. Ако искаш, тука остани да нощуваш. Ти сега къща имаш ли си? В нашето село ли живееш? Булка да не си довел?
- Знаеш ме – моята къща гората е, селото ми – Кавказ. Хубаво ми е на свобода. Вие с вашите булки, не видяха ви се и невестите, жена аз не искам! Ни имам дом да шета, ни имам огнище да ми готви, ни челяд имам да я гледа. За какво ми е булка?
Алексей се подсмихна игриво, още опознаващ красотата на чудния меч, който мъждукаше в тъмната ръката му като далечна светкавица, прорязала хоризонта.
- Хубаво е жена да имаш, вечер до кого да си легнеш..пък и не само. Сутрин като станеш, да имаш, с кого дума да си обелиш.
Замълча странникът, но не се замисли. Единственият вопъл на скиталческата му душа беше за катаната. Тя единствена познаваше неволите му и където и да скиташе, тя подире му вървеше и като любима невеста, и като вярна стража бдеше над него.
Ковачът отстъпи надалеч, странейки от вглъбението, в което другарят му бе изпаднал и влезе в работилницата. Запали голямата пещ, която като ламя поглъщаше всяко подадено й дърво, превръщайки го в тълпи жив огън, който издишаше на оранжево -сини талази. Цяла нощ звъня мелодията на тежкия чук, който танцуваше по съскащият горещ метал. В огнището изрисувани от пламък, летяха на ята жар-птици и чуруликаха огнена песен, пригласяща на ковашката симфония. Облаците дим чертаеха сиви къдели, устремени към звездният небосвод, а от комина настърчаха и след това се губеха в небитието жълтоцветните змийки на огнените искри.

Разпъпи се и разцъфна като румена роза зората. Наоколо всичко тънеше в розова мъгла от сънища. Алексей спеше до жена си, оборен от яката ръка на упорития труд над съвършеното острие, чиято изумителна техника на изработка той не можеше да повтори. Адлан посърнал и притеснен, не бе затварял очи цяла нощ. Още по зазоряване се бе измъкнал от ковашкият двор и бе поел по пътеката, която извеждаше на високата поляна извън махалата, където в по-късна пролет разцъфваха лилавите главички на дълголистите, диви зюмбюли, чието благоухание пътуваше по вятъра и освежаваше цялото село. Беше взел със себе си болнавото дете на ковача, чийто поруменели от зората бузки, светеха, докато то мъкнеше след себе си като дълга животинска опашка, здравата катана на странника. Той се занимаваше с момчето, сякаш бе негов син, учеше го на занаята на войната, който сам бе попил от знанията на великите, мъдри учители на Изтока, а то любопитно приемаше всяко наставление и весело подскачаше наоколо, като малко игриво козле.

Дърварите, станали рано и нарамили тежките брадви виждаха как ден след ден, линеещото, бледно дете придобиваше жизненост, беше бодро, приказливо, цветно, а лицето му блестеше като ярък слънчев лъч.
Върнете се в началото Go down
sparkling_dust

sparkling_dust


Брой мнения : 303
Points : 342
Reputation : 4
Join date : 29.01.2010
Age : 32

Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син EmptyПон Мар 15, 2010 10:59 pm

И тази част беше много хубава! Inlove
Много се изненадах като прочетох, че Адлан и Алексей са израснали заедно. Интересно ми е защо Адлан е решил да напусне селото и да се отдаде на странстване из дебрите на Кавказ. Радвам се, че синът на Алексей започва да се оправя, любопитно ми е как Адлан успява да помогне на детето. (: С всяка част, историята започва да става все по-интересна, все по-магична.
Харесва ми начинът, по който описваш времена, далечни от днешните. Във всеки абзац има някаква магичност, нещо красиво, което ме омайва, докато чета. И тази ти историята е великолепна и пленяваща. Радвам се, че споделяш таланта си с нас! <3
Много муза и чакам следващата част! Razz
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Кавказкият син Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кавказкият син   Кавказкият син Empty

Върнете се в началото Go down
 
Кавказкият син
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Artzone :: Творчество :: Проза-
Идете на: