Artzone
Artzone
Artzone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Artzone

Сайтът за изкуство и култура
 
ИндексPortalТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход
Търсене
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Вход
Потребителско име:
Парола:
Искам да влизам автоматично с всяко посещение: 
:: Забравих си паролата!
Latest topics
» Къде е коледното настроение
Оскар Уайлд EmptyЧет Дек 12, 2013 7:08 pm by moredn

» Мисъл на деня
Оскар Уайлд EmptyЧет Дек 12, 2013 7:03 pm by moredn

» Какво търсим тук?
Оскар Уайлд EmptyЧет Дек 12, 2013 7:01 pm by moredn

» Идилия в бледи стихове
Оскар Уайлд EmptyСъб Юли 20, 2013 12:15 pm by hrodopski

» Мъдри мисли свързани с любовта
Оскар Уайлд EmptyНед Юли 14, 2013 12:29 pm by moredn

» Колко жалко, колко болно
Оскар Уайлд EmptyПон Апр 29, 2013 5:41 pm by hrodopski

» Нож с две остриета
Оскар Уайлд EmptyСря Авг 22, 2012 7:31 pm by perfect_stranger

» Какво слушате в момента?
Оскар Уайлд EmptyЧет Апр 05, 2012 5:23 pm by Glrk

» ПОКАНА - АРТ РЕЗИДЕНЦИЯ "СТАРОТО УЧИЛИЩЕ", 2012
Оскар Уайлд EmptyСря Апр 04, 2012 10:42 am by palica

Poll
Какво търсим тук?
Влизам, за да видя/покажа различни произведения на изкуството.
Оскар Уайлд I_vote_lcap27%Оскар Уайлд I_vote_rcap
 27% [ 6 ]
Любопитно ми беше в началото и се привързах към сайтчето.
Оскар Уайлд I_vote_lcap27%Оскар Уайлд I_vote_rcap
 27% [ 6 ]
Търся нови запознанства и контакти.
Оскар Уайлд I_vote_lcap5%Оскар Уайлд I_vote_rcap
 5% [ 1 ]
Разнообразявам скуката.
Оскар Уайлд I_vote_lcap32%Оскар Уайлд I_vote_rcap
 32% [ 7 ]
И аз не знам защо съм тук?
Оскар Уайлд I_vote_lcap9%Оскар Уайлд I_vote_rcap
 9% [ 2 ]
Общо гласове : 22
Навигация
 Portal
 Индекс
 Потребители
 Профил
 Въпроси/Отговори
 Търсене
Форум
Приятели:
Оскар Уайлд 62160870 Оскар Уайлд 1059058a

 

 Оскар Уайлд

Go down 
5 posters
АвторСъобщение
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд EmptyЧет Мар 25, 2010 7:15 pm

Оскар Уайлд


Оскар Уайлд Oscar_wilde_2

е ирландски драматург, писател и поет. Един от най-успешните драматурзи на късновикторианска Англия, както и една от най-големите знаменитости на своето време, Уайлд претърпява драматичен провал и е хвърлен в затвора по обвинение за „долна непристойност“ заради хомосексуалното си поведение.

Оскар Уайлд е роден на 16 октомври 1854 г. в Дъблин. Завършва с отличие колежа „Тринити“ и след това заминава за Оксфорд, за да продължи изучаването на класическа литература и философия. Там той бързо става популярен със своите предпочитания към зараждащото се ново декадентско движение, чийто идеал е „чистото изкуство“. В обществените си изяви Уайлд провокира светските кръгове с необичайния си маниер на обличане и с типа мъжественост, който демонстрира.

През 1881 г. излиза първият му сборник „Стихотворения“, отличаващ се с блестяща форма и с опита поезията да бъде изградена посредством принципите на импресионизма в живописта, но поемите са определени от консервативната критика като “изкуствени и неискрени”.

След 1882 г. в творчеството му доминира прозаическото начало. Чете лекции в САЩ и Англия (1882-1891 г.) върху съвременното изкуство, модата и новия дизайн, пътува във Франция и работи като редактор в сп. „Женски свят“. Прави първите си драматически опити, издава три сборника с разкази, литературно-критическите есета „Идеи“, роман и др.

Във викторианска Англия от всички мъже се очаквало да се оженят и да създадат семейство. Оскар бил принуден да скрие хомосексуалността си и през 1884 г. се оженил за Констанс Лойд. Не след дълго на двойката им се родили двама синове — Сирил и Вивиън.

Отпечатването на романа „Портретът на Дориан Грей“ (1890) му спечелва славата на модерен писател с оригинален талант, затвърдена и от феноменалния успех на неговите пиеси. Автор е на девет комедийни пиеси, най-известните сред които:

* Колко е важно да бъдеш сериозен (1895)
* Ветрилото на лейди Уиндърмиър (1892)
* Идеалният мъж (1895)
* Жена без значение (1893)

Пише и издава също два сборника с приказки — „Щастливият принц и други истории“ (1888) и „Къщата на наровете“ (1892), които и до днес се преиздават.

Изключително популярен става със своите афоризми и анекдоти, както и с остроумния диалог, характерен за много от произведенията му.

Но успехът го съпровожда кратко време. През 1891 г. Уайлд се среща с лорд Алфред Дъглас и между тях започва екстравагантна интимна връзка. На 15 май 1895 г. писателят е осъден на 2 години каторжен труд за непристойно поведение и хомосексуализъм.

След излизането си от затвора се установява в Париж, където живее с оскъдната помощ, изпращана му от неговото семейство. Последните две произведения на „разкаялия се грешник” са неговата изповед „De Profundis“ (1897) и поемата „Балада за Редингската тъмница“ (1898).

Оскар Уайлд (46-годишен) умира от менингит на 30 ноември 1900 г., забравен от всички и беден като просяк.
Върнете се в началото Go down
Madame Vilette
Потребител за месец март 2010 г
Madame Vilette


Брой мнения : 192
Points : 245
Reputation : 11
Join date : 02.02.2010
Age : 35

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд EmptyЧет Мар 25, 2010 7:17 pm

Никога не съм криела, че Уайлд е любимият ми писател, а "Портретът на Дориан Грей" е книгата, която е имала най-голямо влияние върху мен.
Прекланям се пред таланта на Уайлд, защото има много добри писатели, но има една особена каста от тях, които ще останат в историята като писатели-епохи, а той несъмнено е един от тези примери.
Върнете се в началото Go down
my.wild

my.wild


Брой мнения : 34
Points : 42
Reputation : 1
Join date : 19.02.2010
Age : 32

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд EmptyЧет Мар 25, 2010 8:42 pm

Оскар Уайлд определено е от писателите направили ми наистина огромно впечатление и оставили дълбока следа в мен с творчеството си. Като малка четях разказите му - "Щастливият принц", "Славеят и розата", "Саможивият великан" и прочие. Сега пък се захващам с "Портретът на Дориян Грей".
Мнението ми е, че това е един автор, на който наистина си заслужава да се обърне внимание. Уникално творчество, носещо прекрасни послания, които поне мен успяха да докоснат и да ме накарат да помисля и осъзная много неща. Искренно препоръчвам!
Върнете се в началото Go down
Geast




Брой мнения : 645
Points : 827
Reputation : 5
Join date : 13.02.2010
Age : 28

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд EmptyЧет Мар 25, 2010 8:47 pm

Дам, много добър писател, "Щастливият принц" още го помня добре ((=
Върнете се в началото Go down
Lavatera

Lavatera


Брой мнения : 53
Points : 63
Reputation : 0
Join date : 21.02.2010
Age : 34
Местожителство : Пловдив

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд EmptyСъб Мар 27, 2010 8:46 pm

Хахх, спомням си когато миналата година за първи път прочетох "Портретът на Дориан Грей", и как след нея Уайлд ми стана мания. Кажи-речи изчела съм почти всичко от него и за него. Невероятна личност и още по невероятен талант разкриващ богата душевност.
Върнете се в началото Go down
http://bezplatni-misli.blogspot.com/
perfect_stranger

perfect_stranger


Брой мнения : 239
Points : 305
Reputation : 9
Join date : 07.02.2010
Age : 29
Местожителство : Pz

Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд EmptyНед Мар 28, 2010 11:00 am

"Щастливият принц и други истории" е единствената книга която са ни давали от училище и аз да съм я прочела, и то няколко пъти, но по друга причина. Не съм чела много от Уайлд, но това което съм се е запечатало в съснанието ми завинаги.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Оскар Уайлд Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Оскар Уайлд   Оскар Уайлд Empty

Върнете се в началото Go down
 
Оскар Уайлд
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Artzone :: Творчество :: Чуждо творчество-
Идете на: